plik foto id: 1400010336

Szczegóły Projektu

Numer projektu: 3/25

Nazwa projektu:

Upamiętnienie Heleny Lehr - Tablica Pamiątkowa z Biogramem

Dokładny adres:

Skwer Heleny Lehr / ul. Zamkowa

Lokalizacja na mapie:

Nr działki:

numer działki: 108/13, id działki: 166101_1.0103.AR_44.108/13

Lokalizacja projektu w wielu miejscach: NIE

Szczegóły lokalizacji:

Przy tablicy nazwy skweru

Kategoria projektu:

DZIELNICOWE - REJON IX (od 10 000 do 190 000 zł - Stare Miasto)

Charakter projektu:

INWESTYCYJNY - tzw. „projekt twardy”

Temat projektu:

edukacja i kultura

Zestawienie kosztów:

1.Tablica składająca się z stelażu metalowego oraz tablicy plexi z biogramem na wzór tablicy pamiątkowej Emina Paszy (znajdującej się w pobliżu).10 000.00 zł

Szacunkowy koszt realizacji projektu: 10 000.00 zł

Skrócony opis projektu:

Wykonanie i zainstalowanie tablicy biograficznej upamiętniającej postać Heleny Lehr - jednej z najbardziej aktywnych działaczek międzywojennego Związku Polaków w Niemczech, nauczycielki, harcerki, dziennikarki, redaktorki "Młodego Polaka w Niemczech" oraz strażniczki Archiwum Rodła, które zgodnie z jej wolą trafiły do Opola. Tablica z biogramem Heleny Lehr powinna zawierać notę biograficzną w języku polskim, angielskim i niemieckim.

Szczegółowy opis projektu:

Wykonanie i zainstalowanie tablicy biograficznej upamiętniającej postać Heleny Lehr - jednej z najbardziej aktywnych działaczek międzywojennego Związku Polaków w Niemczech, nauczycielki, harcerki, dziennikarki, redaktorki "Młodego Polaka w Niemczech" oraz strażniczki Archiwum Rodła, które zgodnie z wolą twórców archiwum - Heleny Lehr i Edmunda Jana Osmańczyka trafiły do Opola. 19 października 1999 r. syn Heleny Lehr, Jose Luis Pelaez, w obecności działaczy ZPwN oraz Jolanty Klimowicz-Osmańczyk, przekazał dokumenty Uniwersytetowi Opolskiemu. Tablica poświęcona Helenie Lehr powinna zawierać notę biograficzną w języku polskim, angielskim i niemieckim tak, aby mieszkańcy Opola oraz turyści mogli poznać życie patronki skweru znajdującego się na skrzyżowaniu ulic Minorytów i Zamkowej. Tablica powinna być wykonana na wzór znajdującej się w pobliżu tablicy z biogramem Emina Paszy (niemickiego lekarza i podróżnika). Tekst biogramu w trzech językach umieszczony zostanie na wodoodpornej tablicy plexi osadzonej na eleganckim, czarnym, metalowym stelażu. Całość ma wpisywać się w krajobraz ekspozycyjny otoczenia. Proponowana tablica ma spełniać rolę pamiątkową, edukacyjną oraz kulturalną. Zabezpieczenie tablicy pamiątkowej w sposób, który zapewni jej trwałość i ochronę przed uszkodzeniami.

Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu:

Tablica z biogramem Heleny Lehr będzie stanowiła zasłużone uznanie dla jej wkładu i osiągnięć jako działaczki Związku Polaków w Niemczech. Jej oddanie, determinacja i poświęcenie dla mniejszości polskiej społeczności zasługują na upamiętnienie i docenienie. W czasie wojny wielu działaczy ZPwN zostało przez Niemców zamordowanych, a kilka tysięcy trafiło do obozów koncentracyjnych. Gromadzenie Archiwum Rodła było aktem odwagi i ogromnego ryzyka. Również Helena Lehr została aresztowana i osadzona w obozie koncentracyjnym w Ravensbruck. Biogram Heleny Lehr na tablicy może stanowić inspirację dla innych osób do działania na rzecz swoich społeczności. Jej historia i postawa mogą służyć jako wzór dla innych aktywistów i działaczy społecznych, zachęcając ich do podejmowania podobnych działań na rzecz równości, integracji i praw mniejszości. Tablica będzie miała również rolę edukacyjną, przyczyniając się do podniesienia świadomości społecznej na temat historii i doświadczeń polskiej mniejszości w Niemczech. Pamiątkowa tablica z biogramem Heleny Lehr będzie miała pozytywny wpływ na więzi społeczne, zarówno wśród polskiej społeczności, jak i międzykulturowych relacji. Będzie stanowić miejsce spotkań, refleksji i dialogu, co przyczyni się do budowania większego zrozumienia, akceptacji i integracji w społeczności lokalnej. Podsumowując, wykonanie tablicy z biogramem Heleny Lehr ma na celu uhonorowanie jej zasług, ochronę dziedzictwa kulturowego, inspirację dla innych, edukację i świadomość społeczną, wzmocnienie więzi społecznych oraz upamiętnienie historii Związku Polaków w Niemczech.

Ogólnodostępność projektu:

Tablica z biogramem Heleny Lehr będzie ogólnodostępna dla społeczności lokalnej i wszystkich zainteresowanych. Tablica umieszczona będzie w miejscu o wysokim natężeniu ruchu, będzie widoczna i dostępna dla szerokiej publiczności. Lokalizacja będzie łatwo dostępna zarówno dla mieszkańców lokalnej społeczności, jak i odwiedzających miasto Opole turystów. Tablica z biogramem powinna zawierać informacje zarówno w języku polskim, jak i angielskim i niemieckim, aby była zrozumiała dla różnych grup odbiorców. To pomoże w dotarciu do zarówno polskiej społeczności, jak i zagranicznych turystów. Dodatkowym atutem promującym wykonanie tablicy będzie organizacja uroczystości odsłonięcia tablicy z biogramem Heleny Lehr, w której wezmą udział przedstawiciele społeczności lokalnej, organizacji polonijnych, władz lokalnych i instytucji kulturalnych, co zapewni szerszą widoczność projektu i przyciągnie uwagę mediów.

Realizacja na terenie placówki oświatowej: NIE

Realizacja na terenie innej gminy: NIE

Ocena formalna: Pozytywna

Ocena merytoryczna: Pozytywna