Głosowanie odbywa się w terminie 13 - 27 października 2020 r., w formie elektronicznej poprzez platformę elektroniczną pod adresem: https://bo.opole.pl
Głosowanie jest możliwe z dowolnego komputera lub na stanowisku pomocy elektronicznego oddania głosu, zorganizowanego przez Prezydenta. Osoby obsługujące stanowisko pomocy elektronicznego oddania głosu są uprawnione do wyjaśniania zasad głosowania i udzielania pomocy w celu oddania prawidłowego głosu, bez ingerencji w wybór projektów.
Głosować może każdy mieszkaniec Opola. Nie trzeba być zameldowanym w Opolu. W przypadku osób w wieku do 18. roku życia potrzebna jest zgoda opiekuna prawnego.
Każdy głosujący może zagłosować minimum na 1, maksymalnie na 2 projekty, przy czym nie więcej niż na 1 projekt ogólnomiejski oraz 1 projekt dzielnicowy, wybrane spośród wszystkich zgłoszonych projektów.
Projekty dzielnicowe poddawane są głosowaniu w podziale na Rejony BO:
Głosowanie odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną, poprzez system do głosowania znajdujący się na stronie www.bo.opole.pl
W celu oddania głosu, konieczne jest podanie następujących informacji:
W przypadku osób niepełnoletnich dodatkowo należy podać:
Aby zagłosować w Budżecie Obywatelskim Opola, należy zaznaczyć wybrane projekty, uzupełnić wymagane dane, a także podać numer telefonu komórkowego, na który zostanie wysłany bezpłatny SMS z kodem potwierdzającym głos. Dopiero po wprowadzeniu w systemie do głosowania kodu aktywacyjnego, głos zostanie zapisany.
Przed głosowaniem możesz zapoznać się z instrukcją głosowania.
Obsługa platformy do głosowania jest bardzo prosta, intuicyjna i możliwa z dowolnego komputera. Tym nie mniej osoby wymagające wsparcia w głosowaniu mogą skorzystać z pomocy naszej infolinii pod numerem telefonu 77 446 15 68 oraz pod adresem mailowym: bo@um.opole.pl
Uznanie wyniku głosownia dla projektów wymaga uzyskania progu poparcia na poziomie, co najmniej 150 osób głosujących. Zwyciężą te projekty, które osiągną wymagany próg poparcia oraz największą liczbę głosów, aż do wyczerpania puli środków dla każdej z kategorii.
W Budżecie Obywatelskim Opola, z dużą dbałością podchodzimy do zapewnienia uczciwości procesu głosowania. Z tego powodu każdy głosujący zobowiązany jest podać numer telefonu komórkowego, na który zostanie wysłany SMS z kodem potwierdzającym głos. Dopiero po wprowadzeniu w aplikacji do głosowania kodu aktywacyjnego głos zostanie zapisany w systemie. Na jeden nr telefonu może zostać wysłanych maksymalnie 5 kodów SMS. Głosujący nie ponosi żadnych kosztów z tytułu otrzymania wiadomości SMS.
O tym, które projekty zwyciężą w Budżecie Obywatelskim Opola decydują jego mieszkańcy i ich aktywność w samym głosowaniu. Zwyciężą te projekty, które osiągną wymagany próg poparcia oraz największą liczbę głosów, aż do wyczerpania puli środków dla każdej z kategorii. Tutaj możesz sprawdzić wysokość środków przypisanych dla poszczególnych kategorii i Rejonów BO.
Jeśli po wyłonieniu w drodze głosowania zwycięskich Projektów pozostaną niewykorzystane środki z danej kategorii Prezydent tworzy pulę środków rezerwowych. O przeznaczeniu środków z puli rezerwowej decyduje Prezydent, po zasięgnięciu opinii Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego, uwzględniając wyniki przeprowadzonego głosowania nad Projektami oraz możliwości finansowych budżetu Miasta w danym roku.
Jeżeli w wyniku głosowania kilka Projektów otrzyma taką samą liczbę głosów i liczba ta będzie kwalifikowała projekty do realizacji, o wyborze projektu do realizacji decyduje Prezydent po zasięgnięciu opinii Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego.
Jeżeli w drodze głosowania zostaną wyłonione, jako zwycięskie Projekty realizowane w tej samej lokalizacji, ale wzajemnie wykluczające się, do realizacji przechodzi Projekt, który otrzymał największą liczbę głosów.
Każdy mieszkaniec Opola może głosować na dowolny projekt dzielnicowy z dowolnej dzielnicy.